Kedilerde Karma Aşı Uygulaması

Kedilerde karma aşı içeriği ve etkileri nedeniyle son derece önemli görülmektedir. Başta kedinizin parazit aşıları olmak üzere karma aşıları ve düzenli kontrollerinin yapılması sadece evcil minik dostunuzun sağlığı için değil sizin ve ailenizin sağlığı için de büyük önem arz eder. Kedinizin tüm aşıları için yavruluk döneminden itibaren aşı takviminin belirlenmesi ve bu takvime uyulması tavsiye edilmektedir.

Kedilerde aşı uygulamaları genelde kedinin yaşı, genel sağlık durumu ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak temel aşıların mutlaka uygulanması şarttır. Bu temel aşılar ekseriyet yavru kedilerin dış etmenlere karşı daha duyarlı olmaları nedeniyle aşılama için uygun ilk andan itibaren uygulanmalıdır. Kedilerde karma aşı uygulaması öncesinde parazit aşılarının da ihmal edilmemesi gerekir.

Kedilerde Karma Aşı Gerekli Mi?

Kedilerde karma aşı aralığı ve dozlarına uyulmaması halinde en gerekli temel aşılar aksatılmış olur. Karma aşı olarak adlandırılan bu uygulama kedilere uygulanan 3 ana aşı uygulamasından biridir. Karma aşı birçok farklı hastalığa karşı kedinizi koruyacaktır. Özellikle yavru kedinizin erken yaşlardan itibaren bu temel aşıları olması sadece onun sağlığı için değil kendi sağlığınız için de koruyucu bir unsur olacaktır.

Kedilerde uygulanan temel aşı türleri arasında yer alan iç – dış parazit aşıları, lösemi aşısı, kuduz aşısı gibi temel aşılar ile karma aşı uygulaması ise bunlar arasında en önemli olanlardan biri olarak tanımlanır. Bu yönüyle kediniz için karma aşılar son derece gereklidir. Parazit tedavilerinin ardından karma aşı da uygulanarak kedilerin hastalıklara karşı direnci ve korunması sağlanır. Ölümcül hastalıkların engellemesi ve kedi genel sağlığı ile büyüme ve gelişmesinin desteklenmesi adına karma aşılar en temel aşılar arasında yerini almaktadır.

Kedilerde Karma Aşı Ne İşe Yarar?

Kedi karma aşısı faydaları birçok farklı başlık altında detaylandırılabilir. İnsan sağlığında olduğu gibi hayvan sağlığının da korunması için aşılar son derece önemlidir. Bu aşıların ihmal edilmesi ölümcül birçok hastalığa neden olabileceği gibi sizi ve çevrenizdekileri de tehdit edebilir.

Kedilere uygulanan karma aşıların başlıca faydaları şunlardır:

 • Ölümcül birçok hastalığa karşı koruma sağlar.
 • Nezle, girip gibi hastalıkları önler.
 • Viral solunum yolu enfeksiyonlarından korur.
 • Kanlı ishal hastalığını engeller.
 • Gençlik hastalığına yakalanma riskini düşürür.

Evcil hayvanlara yapılan birçok aşı sadece minik dostunuzun sağlığı için değil daha geniş perspektifte toplum sağlığı açısından da büyük önem arz eder. Hayvandan insanlara geçen çeşitli hastalıklara karşı bu aşılar ile koruma sağlamak son derece önemlidir. Bilhassa parazit gibi aşıların yaptırılması birçok tehdide karşı koruma sağlayacaktır. Sadece kediler için değil, birlikte yaşadığınız tüm hayvanlarınız için bu aşıların takip edilmesi ve yaptırılması hayati öneme sahiptir.

Kedilerde Karma Aşı Kaç Doz Yapılır?

Kedinin karma aşısı gecikirse bu durum birçok hastalığa da davetiye çıkaracaktır. Genel olarak kedilerde uygulanan karma aşılar ve lösemi aşısı 2 doz halinde uygulanmaktadır. Aşı takvimi içinde her doz uygulaması farklı sürelerde planlamalıdır. Doğru dozların belirlenen süreler içinde uygulanması halinde felie panleukepenia, feline rhinotracheitis ve feline calicivirus hastalıklarına karşı önlem alınmış olur.

Kediniz için en doğru dozun ne zaman uygulanacağı ve uzman veteriner hekiminiz tarafından belirlenecektir. Ancak tıpkı çocuklarda olduğu gibi kedilerde veya diğer evcil hayvanlarda aşı uygulamaları erken yaşlardan itibaren yapılmalıdır. Aksi takdirde büyüme ve gelişme sürecinde birçok hastalık görülebilir. Kedilerde karma aşı erken yaşlardan itibaren 2 doz halinde yapılmalıdır.

Kedilerde Karma Aşı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kedi aşı takvimi kapsamında 2 aylık yaşa gelen her kedi için söz konusu aşı uygulamasının yapılması gerekmektedir. Yavru kediler yaklaşık olarak 16 haftalık olana kadar düzenli aşı uygulamalarına tabidir. Yavru ve yetişkin kedilerde aşı takvimi ve uygulama süreleri değişiklik gösterecektir. Buna göre yavru kedilerde aşı uygulama takvimi kısaca şu şekildedir:

 • Kedi İç Dış Parazit Aşısı: 6 – 8 Hafta
 • Kedi Karma Aşı: 8 -10 Hafta
 • Kedi Lösemi Aşısı: 9 – 11 Hafta
 • Kedi Kuduz Aşısı: 12 – 14 Hafa

Kedilerde aşı takvimi belirlenirken ayrıca tekrar aşılarının da belirli sürelerde yapılması gerekmektedir. Örneğin kedilerde karma tekrar aşısının 10 – 12 haftalık gibi sürelerde yapılması mümkündür. Bunun yanı sıra yetişkin kedilerde de aşılama devam eder. Özellikle parazit aşılarının düzenli aralıklarla yapılması son derece önemlidir.

ℹ️ Kedinize karma aşı yaptırmak için Gültepe Veteriner Kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

0212 270 13 90

Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde karma aşı yan etkileri ortalama olarak 1 gün boyunca etkisini gösterebilir. Aşı içeriğinde yer alan farklı tip inaktif virüsler nedeniyle kedinizin bir süre bu aşı sonrasında bağışıklık sistemi üzerinde etkileri görülecektir.

Karma aşı uygulanan kedilerde yaygın olarak ortaya çıkan yan etkiler şunlardır:

 • Halsizlik
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • İshal ve kusma (tehlikeli)

Yaklaşık 1 gün boyunca kediniz halsiz ve biraz ateşli olabilir. Ancak kusma ve ishal gibi ciddi belirtilerin görülmesi ve devam etmesi durumunda yan etkilerin tehlikeli olabileceğini unutmayın. Kedinizi aşı sonrasında gözlemleyerek olası şiddetli yan etkilere karşı önlem almanız tavsiye edilmektedir. Ancak çoğu zaman aşı sonrasında kısa sürede yan etkiler ortadan kalkar.

Kedilerde Karma Aşı Sonrası Belirtiler Nelerdir?

Kedilerde karma aşı sonrası titreme ve ishal, kusma gibi büyük belirtiler görülmesi tehlikeli olabilir. Ancak bu tip şiddetli belirtiler görülmesi nadir bir durumdur. Aşı sonrasında kedinizin kısa sürede toparlanarak eskisinden daha canlı ve keyifli olduğunu fark edebilirsiniz.

Birçok ölümcül hastalığa karşı kedileri koruyan karma aşıların vurulmasının ardından çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlanmış olur. Eğer aşı sonrasında ikinci güne kusma ve ishal gibi belirtilerin geçmesi halinde durum veteriner hekime bildirilmelidir.

Kedilerde Karma Aşı Fiyatı Ne Kadar?

Kedilerde karma aşı fiyatı ilaçların fiyatlarına göre ve uygulanan diğer tedavilerin kapsamında göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlarından önce karma aşıların faydasının ve gerekliliğinin anlaşılması son derece önemlidir. Kedinizin güvenle sizinle kalması ve olası birçok ölümcül hastalığa karşı korunması için mutlaka bu aşıların yaptırılması gerekmektedir.

Kedilerde ve köpeklerde farklı tip aşı ve tedaviler uygulanacağı için fiyatlarda bu kriterlere göre değişebilir. Diğer yandan aşıların fiyatlarında yaşanan değişimler nedeniyle kedilerde karma aşı bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

Bu İçeriği Paylaş: